Artykuły pro zdrowotne

Ukąszenie przez kleszcza a borelioza

Atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Te niepozorne stworzenia, jakimi są kleszcze, roznoszą poważną chorobę z Lyme, tj. boreliozę. Na szczęście jednak, nie każdy kleszcz jest jej nosicielem.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Niestety często nawet nie jesteśmy świadomi, że mieliśmy do czynienia z kleszczami. Potrafią one bardzo długo kamuflować swoją obecność na naszym ciele, zdarza się również, że same odpadają. Nasz niepokój powinny wzbudzić takie objawy jak charakterystyczny rumień na skórze (niestety, nie zawsze się pojawia) oraz dolegliwości typowe dla grypy (gorączka, bóle mięśni oraz stawów, osłabienie). Wśród innych symptomów tej choroby wyróżnić należy sztywność karku, nudności i wymioty, nadwrażliwość na światło, zaburzenia wzroku bądź słuchu. Czasem objawy zauważalne są dopiero po kilku latach od zakażenia. Co ciekawe, czasami zdarza się, że borelioza u dzieci ma charakter wrodzony – oznacza to, że zakażenie miało miejsce w łonie matki.

Jak wygląda leczenie boreliozy?

Leczenie tej choroby polega na długotrwałym przyjmowaniu antybiotyków. Dodatkowo może zostać zastosowane leczenie objawowe. W zależności od stadium choroby stosowane są różne rodzaje antybiotyków.

Profilaktyka

Powikłania po boreliozie mogą mieć wpływ na dalsze życie (np. zapalenie opon mózgowych, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie stawów i nie tylko), dlatego tak ważne jest dbanie o profilaktykę. Polega ona przede wszystkim na regularnym stosowaniu preparatów odstraszających kleszcze podczas każdego wyjścia do lasu, parku, a nawet ogrodu. Równie ważne jest zakładanie na spacer ubrań zakrywających skórę. Po spacerze natomiast należy koniecznie dokładnie sprawdzić ciało, szczególnie pachwiny, skórę głowy czy też pępek. W przypadku zauważenia nieproszonego gościa na skórze należy go jak najszybciej usunąć za pomocą pęsety i obserwować organizm.

Dodaj komentarz